A Pavlova tortát méltán kedvelik sokan. Aki ismeri, tudja, hogy a “tésztája” tojásfehérjéből van, így nagyon alkalmas a más ételek (pl. majonéz, egyes sütemények) készítésénél megmaradt tojásfehérje felhasználására – akár fagyasztás után is. Régebben habcsók készült belőle, mostanában sokkal divatosabb a makaron és a Pavlova torta.
Mi is az a Pavlova torta?
A nevét Anna Pavlováról, a híres balerínáróll kapta, aki többek között Ausztráliában és Új-Zélandban is turnézott, és a két ország ma is verseng, hogy kié az eredeti nemzeti recept. (Forrás: Csíki Sándor, Food&Wine).
A torta alapja egy hatalmas lapos habcsók azzal a különbséggel, hogy van benne némi kukoricaliszt és ecet. A sütött hab tetejére vanília kivonattal ízesített tejszínhab kerül, majd rá valamilyen idény gyümölcs (esetleg mirelit. Hát ennyit a Pavlova tortáról, most pedig jöjjön a desszert a lá Pavlova.
Mivel egy ilyen nagy habcsók elkészítésében van némi kockázat, ezért úgy döntöttem, hogy elkészítem a Pavlova tortát miniben, némi változtatással. A kisebb alapokat könnyebb elkészíteni, tálalásnál pedig nem kell bajlódni a szeleteléssel, ami nem tűnik egyszerűnek, mivel – mint tudjuk, a habcsók nagyon törékeny. A tetejére nem vaníliás tejszínhabot tettem, hanem vanília krémet (olyant, mint amilyen a képviselőfánkban van), arra a tejszínhabot, majd a gyümölcsöt. Többfajta gyümölccsel készült, az eper friss, a többi “gurulósan (darabokban)” fagyasztott mirelit. A habcsók alap előző nap is elkészülhet, de a krémet és tejszínhabot csak tálalás előtt célszerű rátenni, mert a krém a tojáshabot kissé lágyítja. Olyan változatban is elkészült, ahol a vanília krém kimaradt, ez még jobban hasonlít az igazi Pavlova tortához.
Az alaphoz:
A vanília krémhez:
A habhoz:
10-15 dkg friss vagy mirelit gyümölcs.