Talán van még otthon birsalmád, amit nem tudtál feldolgozni, esetleg találsz még a piacokon is. Ha szeretnél belőle karácsonyra különleges édességet: birsalma sajtot készíteni, most kell hozzálátnod, mert elég sokáig kell szárítani, hogy szeletelhető legyen. Kis mennyiségben önmagában is ehető (nagyon finom, de magas a cukor tartalma), de lehet bejgli töltelékébe vagy gyümölcskenyérbe tenni. Ez egy passzírozás nélküli változat, ezért nincs vele sok munka.
Birsalmasajt készítés
Hozzávalók:
- 2 kg birsalma
- 1,5 kg cukor
- 2 db citrom
- 2o dkg durvára vágott dió (nem feltétlenül szükséges)
Előkészítés:
Az almák felületét jó alaposan megtisztítod. Gerezdekre vágod és a magházat eltávolítod. A héját rajta hagyod és kisebb darabokra vágod. Megfelelő méretű lábosba teszed. A lábost előtte leméred, hogy ki tudd számolni majd a birsalmapép súlyát.
Elkészítés:
A feldarabolt birsalmára annyi vizet öntesz, hogy éppen ellepje Belecsavarod a citromok levét. Ettől jobb ízű lesz az alma és nem fog megbarnulni.
Addig főzöd, amíg teljesen puha lesz. A vizet leöntöd róla, jól lecsepegteted, majd botmixerrel péppé töröd. Ha jól megfőtt, a héja eltűnik, mintha rajta sem lett volna. Ezzel a módszerrel sok munkát takarítasz meg magadnak, mert a passzírozás elég hosszadalmas és unalmas munka. A citromos léből kevés cukorral kiváló ivólé lehet. A péppé tört birsalma pürét főzni kezded. Nem hagyhatod ott, mert erősen fröcskölne. Folyamatosan kevered, a pép közben lassan vizet veszít. Addig kell főznöd, amíg keverés közben már meglátod a lábos alját. Amikor idáig eljutsz, abbahagyod a főzést. Ez egy kritikus pont, mert ha nem főzöd elég ideig, lehet, hogy nagyon nehezen vagy egyáltalán nem fog kiszáradni.
Amikor a lábos már egy kicsit kihűlt, megméred és kiszámítod, hogy mennyi benne az alma-pép. Ez azért fontos, mert ezután annyi cukrot adsz hozzá, amennyi a birsalma súlya. Tovább főzöd ismét addig, amíg meg nem látod keverés közben a lábos alját. Ez a második kritikus pont (lásd az elsőt). Belekevered a vágott diót. A sűrű masszát polietilén fóliával kibélelt őzgerinc formába vagy vízzel kibélelt kis tálkákba teszed és néhány napig szikkasztod.
Birsalmasajt szárítás
Néhány nap után kiborítod egy tálcára fektetett alufóliára és félreteszed száradni. 2 – 3 naponként megfordítod. A szárítás és forgatást addig folytatod, amíg a birsalma sajt szeletelhető nem lesz.
Birsalmasajt felhasználás
Fogyasztható csemegeként, de kis darabokra vágva bele lehet tenni bejgli töltelékébe (mazsola helyett) vagy gyümölcskenyérbe is.
Képek: saját készítésű birsalmasajt saját felvételei
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: