A Pavlova tortát méltán kedvelik sokan. Aki ismeri, tudja, hogy a “tésztája” tojásfehérjéből van, így nagyon alkalmas a más ételek (pl. majonéz, egyes sütemények) készítésénél megmaradt tojásfehérje felhasználására – akár fagyasztás után is. Régebben habcsók készült belőle, mostanában sokkal divatosabb a makaron és a Pavlova torta.
A Pavlova torta
Mi is az a Pavlova torta?
A nevét Anna Pavlováról, a híres balerínáróll kapta, aki többek között Ausztráliában és Új-Zélandban is turnézott, és a két ország ma is verseng, hogy kié az eredeti nemzeti recept. (Forrás: Csíki Sándor, Food&Wine).
A torta alapja egy hatalmas lapos habcsók azzal a különbséggel, hogy van benne némi kukoricaliszt és ecet. A sütött hab tetejére vanília kivonattal ízesített tejszínhab kerül, majd rá valamilyen idény gyümölcs (esetleg mirelit. Hát ennyit a Pavlova tortáról, most pedig jöjjön a desszert a lá Pavlova.
Desszert a lá Pavlova
Mivel egy ilyen nagy habcsók elkészítésében van némi kockázat, ezért úgy döntöttem, hogy elkészítem a Pavlova tortát miniben, némi változtatással. A kisebb alapokat könnyebb elkészíteni, tálalásnál pedig nem kell bajlódni a szeleteléssel, ami nem tűnik egyszerűnek, mivel – mint tudjuk, a habcsók nagyon törékeny. A tetejére nem vaníliás tejszínhabot tettem, hanem vanília krémet (olyant, mint amilyen a képviselőfánkban van), arra a tejszínhabot, majd a gyümölcsöt. Többfajta gyümölccsel készült, az eper friss, a többi “gurulósan (darabokban)” fagyasztott mirelit. A habcsók alap előző nap is elkészülhet, de a krémet és tejszínhabot csak tálalás előtt célszerű rátenni, mert a krém a tojáshabot kissé lágyítja. Olyan változatban is elkészült, ahol a vanília krém kimaradt, ez még jobban hasonlít az igazi Pavlova tortához.
A desszert a lá Pavlova receptje
Hozzávalók 6 db desszerthez
Az alaphoz:
- 2 db tojásfehérje
- 14 dkg porcukor
- néhány csepp citromlé
A vanília krémhez:
- 1 tojás sárgája
- 1 dl tej
- 1 evőkanál liszt
- 1 evőkanál cukor
- 1/2 rúd vanília.
A habhoz:
- 1 dl tejszín
- 1 kávéskanál cukor.
10-15 dkg friss vagy mirelit gyümölcs.
Elkészítés
- A tojásfehérjébe néhány csepp citromot csepegtetsz és a porcukor folyamatos hozzáadásával kemény habbá vered.
- Vékonyan beolajozol egy sütőlapot, ráteszel egy sütőpapírt, azt is nagyon vékonyan bekened étolajjal (különben ráragadhat a hab a papírra és nehéz lesz leszedni.)
- A habot képzeletben 6 részre osztva a sütőlapra halmozod, a tetején egy kanállal mélyedést készítesz. Felejtsd el a habkinyomó zsákot, kanállal meg lehet oldani.
- 150 fokon előmelegített sütőbe teszed, néhány perc után a hőmérsékletet 120 fokra csökkented és kb. 40 percig sütöd, utána kicsit nyitott ajtó mellett tovább szárítod. Általában halvány rózsaszínű lesz, de ha alacsonyabb hőfokon tovább szárítod, akár hófehér is maradhat.
- Elkészíted a vanília krémet. A tojások sárgáját a cukorral kikevered, hozzáadod a lisztet, majd a tejet, de közben kevered, hogy homogén legyen. Megfőzöd, sűrűsödés után leveszed a tűzhelyről és kihűtöd.
- A tejszínt a cukorral kemény habbá vered.
- A kihűlt alapok mélyedéseibe vanília krémet teszel, arra tejszínhabot, a hab tetejére pedig gyümölcsöt. A tálaláshoz mutatok néhány példát.
Képek: saját felvételek
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: